ÚDRŽBA ZATVÁRACÍCH NOŽOV
Nosíte pri sebe nôž každý deň? Určite ste sa už viackrát ocitli v situácii, keď ste potrebovali niečo odrezať alebo nakrájať, vtedy sa hodí mať jeden po ruke.
Pozrieme sa bližšie na údržbu zatváracích nožov, konkrétne na mazanie ložísk. Správny postup totiž môže výrazne predĺžiť životnosť noža a zaručí, že bude spoľahlivo fungovať za každých podmienok.
Začnime pekne od základov. Na údržbu budeme potrebovať náradie, aby sme sa dostali až k jadru problému.
- Skrutkovač (ideálne s vymeniteľnými bitmi)
- Papierové utierky
- Vatové tyčinky
- Stlačený vzduch
- Handrička z mikrovlákna
- Lepidlo na skrutky (modrý Loctite alebo iná značka)
- Lubrikant (KPL)
- Izopropylový alkohol
- Odstraňovač korózie
- Mazacia guma
ROZOBRATIE
Opatrne odstránime všetky skrutky z noža. Ak skrutka nepovolí, nesnažíme sa ju odstrániť násilím, mohli by sme tým zničiť hlavičku. Okrem toho, že to nevyzerá dobre, môžeme tým vážne poškodiť hlavičku. Dôvodom môže byť, že nože od výroby majú lepené skrutky. V takom prípade ich stačí zohriať fénom alebo teplovzdušnou pištoľou a následne odskrutkovať. Je dobré urobiť si poriadok v skrutkách, aby sme ich pri skladaní noža vrátili na správne miesto.
ČISTENIE
Ak nôž nechceme rozobrať, hodí sa stlačený vzduch, najlepšie s dlhou tenkou tryskou. Navlhčíme papierovú utierku alkoholom a vyčistíme všetky rovné povrchy. Treba byť obzvlášť opatrný pri čistení čepele, aby sme sa neporanili. Na záhyby a do úzkych priestorov použijeme vatovú tyčinku. Samozrejme nezabudnime, že treba očistiť skrutky od lepidla. Firma KPL prišla na trh s kompletnou čistiacou sadou, aby sme mali všetko potrebné v jednom balíčku.
Občas sa na noži objaví nechcená patina alebo škvrny, ktoré vznikli používaním. Vezmeme starú mazaciu gumu, trochu minerálneho oleja a pretrieme dané miesto. Predtým, než budeme pokračovať, musíme odstrániť hrdzu.
MAZANIE
Dôležité je aj samotné mazanie nožov. Nezáleží na tom, aké máte ložiská, špina sa k nim dostane vždy. Dobrým riešením nie sú ani suché ložiská. Preto je vhodné občas premazávať čap aj ložiská. Postačí len pár kvapiek a rozdiel je hneď cítiť. Pozor, aby sme to neprehnali s aplikáciou, príliš veľa maziva spôsobí jeho vytečenie/mimo noža. Mazivá od firmy KPL majú tenkú ihlu, ktorá sa dostane až k ložiskám aj bez toho, aby sme museli nôž rozoberať. Na výber sú dva typy maziva, KPL Original s olejovou konzistenciou na ošetrenie ložísk, a viskóznejší KPL Heavy, ktorý je určený pre zarážku (detent ball) držiacu čepeľ v zatvorenej polohe.
Čo je na mazivách KPL také zaujímavé? S ich výrobou začal inžinier so špecializáciou na vývoj mazív a zároveň nadšenec do nožov. Svoju profesiu a vášeň spojil do jedného s cieľom vyrobiť ten najlepší lubrikant na svete. KPL drží nečistoty a kovové častice vo vnútri suspenzie a tak zabraňuje opotrebovaniu čapu a ložísk.
ZLOŽENIE NOŽA
Postupujeme v opačnom poradí, ako sme nôž rozoberali. Pri nožoch s poistkou AXIS-Lock je postup trochu zložitejší. V takom prípade je dobré pozrieť si video na YouTube a nechať si poradiť od ľudí, ktorí si tým už prešli. Skrutky môžeme zlepiť kvapkou lepidla na skrutky, čo zabráni ich neskoršiemu uvoľneniu. Čepeľ vycentrujeme pomocou skrutky na čape a dotiahneme ju tak, aby sa čepeľ ľahko otvárala a zatvárala.
Brúsenie nožov sme zhrnuli už v predošlých článkoch tu a tu.
Odporúčame z našej ponuky
Böker Plus AKS-74 DAMAST 01KALS75DAM
Victorinox Swiss BANTAM 0.2303 Red