Typy výbrusov
Pri kúpe noža sa zvyknú zohľadňovať viaceré parametre, ako napríklad materiál ocele, dĺžka čepele, aké má nôž puzdro a podobne. No často sa zabúda na takú dôležitú vec, ako je výbrus. Niekto sa nad tým ani nezamyslí a niekto iný si zas nevie poradiť, či je lepší plochý, dutý, scandi... Ako je to vo všetkom, každý typ výbrusu má svoje silné, aj slabé stránky. V tomto článku sa Vám ich pokúsime čo najjednoduchšie zhrnúť.
Plochý (flat)
Výbrus sa rovnomerne zužuje od chrbta čepele, smerom k ostriu a je zakončený fazetou. Jedná sa o najjednoduchší a v súčasnosti o najrozšírenejší typ výbrusu. Je to zlatý stred medzi odolnosťou a rezivosťou. Nie náhodou takmer všetky kuchnské nože na svete majú práve plochý výbrus. Aby ste si nemysleli, tento typ nie je vhodný len na krájanie a rezanie, zvládne toho oveľa viac. No na tie najťažšie úkony sú predsa len vhodnejšie iné typy výbrusov. Plochý výbrus má v obľube hlavne firmy Spyderco (na obrázku Endura 4), Böker Plus Rold je zas skvelou ukážkou, že plochý výbrus sa nedá zahnabiť ani u veľkých, outdoorových nožoch.
Spyderco Endura 4 | Böker Plus Rold |
Čiastočne plochý (partial flat)
Jedná sa v podstate o totožný výbrus ako je plochý, jedine s tým rozdielom, že sa nezačína zužovať hneď od chrbta čepele, ale kúsok nižšie. Získa sa tým o trošku väčší uhol výbrusu, a tým aj vyššia odolnosť. No prakticky je to rozdiel zanedbateľný a jedná sa skôr o dizajnovú záležitosť. Dá sa však považovať za medzistupeň medzi plochým a šabľovým výbrusom. Ideálnym príkladom takéhoto noža je obľúbený Benchmade Bugout, alebo aj Muela Rhino
Benchmade Bugout | Muela Rhino |
Šabľový (saber)
Ako je vyššie spomenuté, šabľový výbrus je veľmi podobný ako čiastočne plochý výbrus, len s tým rozdielom, že zužovať sa začína ešte nižšie. Tým pádom je čepeľ o čosi hrubšia s zas získa o niečo viac na odolnosti, no zároveň jej to uberá na rezivosti. Preto je tento výbrus obľúbený hlavne pri military / taktických nožoch. Rozdiel medzi šabľovým a čiastočne plochým výbrusom je minimálny a je ťažko určiť, o ktorý z nich sa jedná a taktiež každý výrobca používa iné označenie. Podstata je v tom, že čím nižšie na čepeli prechádza rovina do skosenia, tým pevnejšia a zároveň menej rezivá tá čepeľ bude. Samozrejme treba brať do úvahy aj celkovú šírku a materiál čepele. Ako ukážka dobre poslúži Uton od Mikovu, alebo Böker Plus Strike.
Mikov Uton | Böker Plus Strike |
Dutý (hollow)
Dutý výbrus má konkávnú krivku od miesta, kde sa začína samotný výbrus, až po ostrie a je zakončený fazetou. Niekedy je voľným okom ťažko určiť, či sa jedná o dutý výbrus. Ako pomôcka Vám poslúži odraz svetla. Ak sa odraz svetla pri ohýba keď pohybujete čepeľou, jedná sa o dutý vybrus. Prednosti a predurčenie tohto výbrusu sú jasné – rezanie, krájanie. To je presne to, v čom tento typ vyniká a je neprekonateľný. Nie náhodou majú tento tvar všetky britvy na holenie. Taktiež je veľmi obľúbený pri loveckých nožoch na sťahovanie kože a prácu s mäsom. Tým, že je čepeľ výrazné zúžená, je však aj oslabená a teda nie je vhodná na náročné úkony, lebo sa môže oveľa ľahšie poškodiť. Na obrázkoch je Kizlyar Supreme Colada a britva Böker Manufaktur Solingen King Cutter.
Kizlyar Supreme Colada | Böker Manufaktur Solingen King Cutter |
Konvexný (convex)
Konvexné a teda vypuklé ostrie má konvexnú krivku od chrbta čepele, až po samotné ostrie. Tento výbrus už nemá žiadnu dodatočnú fazetu, keďže výbrus plynulo prechádza až po samostatné ostrie. Výhodou tohto výbrusu je obrovská odolnosť, keďže celá čepeľ je vďaka vypluklému tvaru robustnejšia. Nože s takýmto výbrusom sú najobľúbenejšie na bushcraft. Slabšou stránkou tohto výbrusu je krájanie. Z čoho majú ľudia často pri konvexnom výbruse strach, je jeho ostrenie. No ak viete ako na to, netreba sa ničoho báť, ale to si vysvetlíme v ďalšom článku. Asi najzámejší nôž s konvexným výbrusom je Fallkniven F1. Na druhom obrázku je Real Steel Bushcraft Plus Scandi.
Fallkniven F1 | Real Steel Bushcraft Plus |
Škandinávsky (scandi)
Scandi výbrus vyzerá rovno ako šabľový, len s tým rozdielom, že nie je zakončený fazetou. V tomto prípade sa dá ovedať, že scandi výbrus je jedna obovská fazeta. Podobne ako konvexný výbrus, je veľmi odolný a taktiež je výborný na prácu s drevom. Ďalšou veľkou výhodou je, že sa dá ľahko nabrúsiť na kameni a netreba k tomu ani extra zručnosť. Čo je určite ale nevýhoda, ak sa Vám náhodou vyštrbí ostrie a chcete zachovať výbrus, na jeho opravu musíte odobrať z čepele pomerne veľa materiálu. Scandi výbrus sa najčastejšie používa na pracovných a outdoorových nožoch. Najznámejšie nože s týmto výbrusom sú určite Morakniv. Na obrázku je asi najznámejší Morakniv Companion a najrobustnejší Morakniv Garberg.
Morakniv Companion | Morakniv Garberg |
Zhrnutie a záver
Nedá sa povedať, že by bol jeden typ výbrusu vo všetkom lepší ako ostatné. Každý z nich vyniká v niečom inom. Ujasnite si teda, na aké úkony má daný nôž primárne slúžiť a vyberajte podľa toho. Ak to ešte dobre skombinuje s hrúbkou čepele a jej materiálom, verím, že sa Vám podarí vybrať ten najideálnejší nôž. Dúfame, že Vám tento článok pomôže pri výbere ďalšieho noža, no ak si predsa len nebudete vedieť s výberom poradiť, kľudne sa na nás obráťte a my Vám so všetkým ochotne poradíme.