BLACK BLADE FRIDAY JE TU!
BLACK BLADE FRIDAY JE TU!

Viac ako 2 000 produktov v zľave

Otváracie mechanizmy

V priebehu rokov výrobcovia vreckových nožov neustále prichádzali s novými mechanizmami, ktoré by uľahčovali používanie ich produktov. Jednou z výziev, ktorá vzbudila investičného ducha mnohých inžinierov, bolo otváranie čepele jednou rukou. Okrem jednoduchších riešení, boli vyvinuté i prepracovanejšie systémy, napríklad v oblasti pružinových mechanizmov. Už v polovici 19. storočia sa v obchodných dokumentoch spoločnosti Solingen objavil výraz „vyskakovací nôž“. Bohužiaľ, v nedávnej minulosti  niektoré otváracie mechanizmy prišli o svoju dobrú povesť a v Nemecku sú dokonca zakázané. Patria sem „drop knives“, pri ktorých čepeľ vypadne z rukoväte, ako aj nože OTF, ktorých čepele vyskočia z predného konca rukoväte pomocou pružiny. V nasledujúcom texte sú podrobnejšie popísané najbežnejšie mechanizmy na otváranie klasických i moderných vreckových nožov.

Nail Nick

Nail Nick, nazývaný tiež „drážka na necht“, je zárez vtlačený do čepele, ktorý pomáha pri otváraní noža. Táto osvedčená pomôcka na otváranie je dodnes súčasťou štandardnej výbavy obojručných nožov. Niekedy sa v tradičných amerických vreckových nožoch nail nick vyhotovuje ako dlhá drážka, ktorá je rovnobežná so zadnou časťou čepele. V anglickom technickom jazyku sa jej vraví aj „long pull“. Ak zložená čepeľ ponúka končekom prstov palca a ukazováka dostatok miesta pre takzvané kliešťové uchopenie, tak moderné nože z estetických dôvodov vynechávajú drážku v čepeli.

knifestock blog - otvaracie mechanizmy nail nick

Flipper

Vreckový nôž s flipper–om má koreň čepele tvarovaný tak, že keď je zatvorená, vyčnieva zo zadnej časti rukoväte malá páčka – nazývaná aj „nos“.  Ak sa táto páka zatiahne špičkou ukazováka, čepeľ sa vyhodí z rukoväte. Funguje to tým lepšie, čím je čepeľ ľahšia, a preto je aj veľa nožov vybavených čepeľou uloženou v guľôčkových ložiskách. Užitočným sa stáva i samotný pohyb zápästia. Keď je čepeľ otvorená, malá páčka (nos) obyčajne slúži ako chránič prstov. Variantom tejto pomôcky na otváranie je tzv. „front flipper“, kde krátke predĺženie koreňa čepele tvorí páku, ktorá vyčnieva tesne nad koniec rukoväte. Zúbkovanie poskytuje palcu alebo ukazováku lepšie uchopenie, pri vytočení čepele z rukoväte.

knifestock blog - otvaracie mechanizmy flipper

Thumb Stud

Thumb stud slúži ako „rukoväť“ pre hrot palca, pomocou čoho je možné čepeľ otvoriť jednou rukou. K dispozícii sú pevné thumb stud, iné je možné odskrutkovať alebo dokonca posunúť spredu dozadu čepele. Pre ľavákov sú niektoré nože opatrené  „rukoväťou“ na oboch stranách. Thumb stud okrem svojej praktickej funkcie môže zaujať aj dizajnovým prvkom, ktorého materiál a tvar je prispôsobený vzhľadu noža. Vzory si môžete vybrať od jednoduchých valcových tvarov, až po malé stupňovité kužele.

knifestock blog - otvaracie mechanizmy thumb stud

Blade Lifter

Pod pojmom blade lifter chápeme malé platne alebo disky, ktoré sú naskrutkované na zadnú časť čepele. Bočný výčnelok plní rovnakú funkciu ako špic palca (thumb pin). Trocha zložitejšia konštrukcia spočíva v zahĺbení zdvíhača čepele do zodpovedajúceho výklenku v zadnej časti čepele tak, aby boli obidve v jednej rovine.

knifestock blog - otvaracie mechanizmy blade lifter

Thumb Hole

Americký výrobca Spyderco uviedol na trh v roku 1981 svoj prvý vreckový nožík. Čepeľ tohto noža mala otvorený kruhový otvor. Táto ochranná známka, dnes známa ako „SpyderHole“, je jednoduchým a praktickým pomocníkom pri otváraní. Ak zatlačíte špičkou palca na otvor, čepeľ sa dá ľahko vyklopiť z rukoväte. Táto myšlienka sa následne ujala a obmieňala  mnohými ďalšími výrobcami nožov.  Praktické otvory pre čepele sú rovnako vhodné pre pravákov a aj ľavákov.

knifestock blog - otvaracie mechanizmy thumb hole

Switchblade/ Lever-Lock

Vreckové nože známe ako „Switchblade“ majú pružinový mechanizmus, ktorého historický pôvod evidujeme niekedy v 19. storočí a ktorý nebol zjavne nikdy patentovaný, pretože ho používali viacerí výrobcovia príborov v Solingene. Konštrukcia je založená na listovej pružine pozdĺžne namontovanej na povrchu rukoväte, ktorá udržiava napínací zaisťovací čap, ktorý pri zatvorení blokuje koreň čepele. Vo vnútri rukoväti je umiestnená vyhadzovacia pružina, ktorá spôsobí, že čepeľ vyletí z rukoväte, po zdvihnutí čapu. Toto sa udeje pomocou malej páky. Aby sa zabránilo náhodnému spusteniu mechanizmu, je možné páku sklopiť dopredu. Páka tak slúži aj ako spúšť, ako aj bezpečnostné zariadenie (Lever-Lock).

knifestock blog - otvaracie mechanizmy lever-lock

Ostatné otváracie mechanizmy (Spring Assist)

Okrem tradičného systému Lever-Lock existuje pestrá paleta moderných pružinových mechanizmov. V zásade možno rozlíšiť dva typy nožov: automatické pružinové nože a vreckové nože s pružinovými pomocnými otváracími pomôckami, ktoré sa v angličtine nazývajú „Spring Assist“. Rozdiel je v tom, že u automatických nožov tlačidlo, páka alebo posúvač spustí pružinový mechanizmus, ktorý potom čepeľ sám otvorí. Pri systéme s pružinou, musí byť čepeľ posunutá manuálne až do určitého uhla otvorenia predtým, ako pružinový mechanizmus vystrelí čepeľ do konečnej polohy. Naše osvedčené modely Speedlock predstavujú automatické nože: tu je špirálová pružina navinutá okolo osi čepele pod napätím, keď je čepeľ zložená. Stlačením tlačidla sa pružina uvoľní, čo potom spôsobí, že čepeľ vyskočí z rukoväte. Systém Outburst vyvinutý spoločnosťou CRKT je známym príkladom pružinového mechanizmu.

knifestock blog - ostatne otvaracie systemy nozov

Autorom použitých fotografí je spoločnosť Böker a sú dostupné na tejto adrese.