BLACK BLADE FRIDAY JE TU!
BLACK BLADE FRIDAY JE TU!

Viac ako 2 000 produktov v zľave

Britvy - nástroj pravého gentlemana

BRITVY

Symbol gentlemanstva, britvy tvarovali históriu a tváre mnohých mužov celú večnosť. Tento fascinujúci nástroj je symbolom ostrosti. Tak poďte s nami trochu do hĺbky preskúmať, čo je na britvách také fascinujúce a ako sa menili počas svojej dlhej a bohatej histórie.

 

HISTÓRIA

Potrebu skracovať svoju bradatú korunu krásy pocítili muži už 100 000 rokov p. n. l. Vtedy svoju briadku odstraňovali pomocou mušlí, konkrétne ich ostrých okrajov. Zmena nastala približne pred 30 000 rokmi p. n. l., kedy sa objavili pozostatky prvých britiev na holenie. Vyhotovené boli z kremencovej čepele, ktorá bola poriadne ostrá. Nevýhodou bolo krátke trvanie „ostrosti“ nakoľko je kremenec známy svojim rýchlym otupením. Ďalší výrazný prevrat nastal pred 5000 rokmi, kedy sa začali konštruovať prvé medené britvy v okolí Indie a Egypta.

Egyptská britva z dávnoveku

K veľkému prevratu  prišlo v 18. a 19. storočí v Anglicku, konkrétne v meste Sheffield, ktoré je doteraz považované za nožiarske srdce Anglicka. Nástroj s krycím názvom „hrdlorez“ bola bohato zdobená britva, ktorá mala konkávnu oceľovú čepeľ. Nakoľko bola veľmi ostrá, nutnosťou bolo opatrné zaobchádzanie. Nejeden zákazník totiž odchádzal od holiča s rôznymi drobnými poraneniami.

Neskôr sa dostala do pozornosti skladacia britva, ktorú mal na svedomí William Henson. Hoci najskôr ľudia „šomrali“ kvôli menej kvalitnému materiálu, vývoj oceliarskeho priemyslu spôsobil veľký boom. Rozšírili sa do celého sveta, ako verné nástroje pre pánov na úpravu tváre a nebolo pochýb, že každý gentleman musel vlastniť aspoň jeden takýto exemplár.

 

Skladacia britva ´ William Henson´

 

ZAUJÍMAVOSTI Z EGYPTSKEJ HISTÓRIE

V minulosti mali dlhé briadky i holenie rôzne významy, odrážajúce danú kultúru či vieru. V Egypte si síce najskôr svoje brady a vlasy pestovali, spriadali do vrkočov, ktoré by im mohla závidieť nejedna Slovenská deva a na znak bohatstva ich sypali prachom zo zlata. Tento trend však nevydržal dlho. Dlhá brada a vlasy sa začali spájať s agresívnymi zvieracími pudmi, čo malo za následok ich postupné skracovanie na znak civilizovanosti. Odstraňovali sa nielen vlasy a brada, ale aj mihalnice či obočie. Holenie sa postupne stalo každodennou mužskou rutinou, ktorá pre nich bola natoľko dôležitá, že si zaobstarávali vlastné unikátne holiace nástroje. Bohatí Egypťania však nestrácali čas tým, že by sa holili sami. Každý z nich mal vlastného holiča, v niektorých prípadoch si ich dokonca nasťahovali k sebe domov, aby ich mali vždy poruke.

 

POPIS, PARAMETRE A TYPY BRITIEV

Keďže holí čepeľ, tak začnime ňou. Čepeľ britvy sa odlišuje svojim materiálom, výškou či zdobením.

Ako materiál vieme použiť klasickú uhlíkovú oceľ, moderné britvy používajú aj nerez. Primárny rozdiel je v korozivzdornosti a jednoduchosti brúsenia.

 Uhlíkovky vyžadujú väčšiu starostlivosť, ale zato sa jednoducho brúsia a keďže majú veľmi jemné zrno, tak dosiahnuť extrémnu ostrosť nebýva problém.

Nerez je omnoho jednoduchší na údržbu, ale brúsenie zvykne bývať spravidla trochu ťažšie aj keď použitím kvalitného brusiva a lapovacích pást vieme tiež vytvoriť skvelé ostrie.

Výška čepele – predstavuje základný rozdiel medzi čepeľami britvy. Meria sa medzi ostrím a chrbtom čepele a jej veľkosť sa udáva v anglosaských palcoch (inch) s rozdelením na zlomok 1/8. Jeden palec (inch) sa rovná 25,4 mm

To znamená, že britva s čepeľou 5/8 sa rovná 15,875 mm. 

Príklad: (25,4 x 5) / 8 = 15,875 mm

Môžete nájsť rozlíšenie rozmeru so zlomkom 1/16, kedy 6/8 = 12/16.

Ak ste sa doteraz britvou neholili odporúčame vám veľkosti 4/8 alebo 5/8.

Zdobenie čepele – na čepeli britvy sa môže nachádzať rôzna výzdoba alebo popis od výrobcu. Čepele môžu byť zdobené rytím, gravírovaním, zlatením, razením či farbením.

Výber zdobenia čepele záleží na Vašom vkuse, zdobenie nemá vplyv na efekt holenia.

Výbrus čepele – sa rozdeľuje podľa zhotovovania čepele na výbrus jednostranný a obojstranný.

Jednostranný výbrus (je z oboch strán), ale najprv bola vybrúsená jedna strana čepele a následne druhá. Pri obojstrannom výbruse sa čepeľ britvy vybrusuje z oboch strán naraz.

 

Ostrie britvy poznáme priame a prehnuté. Výbrusy ktoré sa používajú najviac sú nasledovné:

 

 

Kľučka alebo držiak pomáhajú lepšie uchopiť britvu počas holenia. Francúzsky typ britvy držiak neobsahuje a britvu je možné držať len za krčok.

Črienka je časť britvy do ktorej sa čepeľ zatvára, aby sa chránila pred poškodením. Črienka je spojená s nitmi, lepením alebo je vyrobená z jedného kusu.

 

BRÚSENIE A SKÚŠKA OSTRIA

Britva sa brúsi na brúsnom kameni so zrnitosťou aspoň 8000, ideálne 12000. Je odporúčané používať syntetické kamene pre ich homogenitu a mizivú pravdepodobnosť výskytu kazov, ktoré by ohrozili ostrie počas procesu brúsenia. Na kameni britvu brúsime tak, že ju položíme naplocho na zrovnaný brúsny kameň (pozri porovnávacie kamene), a ostrím najprv ju opatrne ťaháme po kameni. Keď dôjdeme na koniec, cez chrbticu (tupá časť po "hornom" okraji čepele) britvu preklopíme na druhú stranu a opakujeme proces aj pre druhú stranu ostria. Musíme dodržiavať stály mierny tlak po celej dĺžke ostrie, aby nedošlo k jeho postupnému nesymetrickému zbrúseniu, čo by ovplyvnilo kvalitu oholenia. Ostrie sa potom pred každým holením obťahuje na obťahovacom remeni, čím dôjde k vytiahnutiu ostria a zahladeniu nerovností, ktoré by mohli viesť k porezaniu počas holenia. Obťahovanie na remene sa vykonáva (na rozdiel od brúsenia na kameni) chrbticou napred, aby nedošlo k poškodeniu remeňa a nabrúseného ostrie. Po dotiahnutí na koniec remeňa britvu opäť cez chrbticu preklopíme na druhú stranu, a proces opakujeme. Najkvalitnejší remeň je ruský juchtový, čo je konská koža zo Sibíri. Ostrie britvy sa kontroluje takto:

Britvu otvoríme a chytíme ju do svojej dominantnej ruky ostrím nahor.

Medzi palec a ukazovák druhej ruky vezmeme vlas tak, aby väčšina vlasu bola schovaná a voľne prečnieval dĺžkou cca pol centimetra.

Daný vlas zhora zľahka priložíme k ostriu. Musíme dávať pozor, nech sa prsty nedotkneme ostria, pretože je krehké a jeho poškodenie znamená kompletné prebrúsenie britvy, aby sme vytvorili nové ostrie.

Ľahko pritlačíme daný vlas proti ostrie. Pokiaľ britva vykoná čistý rez a kus vlasu odskočí, je britva správne nabrúsená.

Vlas povysunieme tak, nech sa dá vidieť cca pol centimetra a postup postupne opakujeme pre celú dĺžku ostria.

 

Obzvlášť v profesionálnych holičstvách sa ešte pred namydlením tvár naparuje horúcou, vlhkou utierkou, aby fúzy zmäkli a povystúpili z pokožky. Tým je dosiahnutá maximálna hladkosť kože – dokonalé oholenie a minimalizovanie podráždenia pokožky na tvári.

Oproti bežnému nožu sa britva vyznačuje najmä ostrejším uhlom ostria a tiež tým, že nie je opatrená hrotom, aby sa počas holenia nemohol nikto poraniť bodnutím či pichnutím. Čepeľ britvy musí byť vyrobená z kvalitnej a tvrdo zakalenej ocele (aj za cenu vyššej krehkosti), aby šla britva dobre nabrúsiť a držala ostrie. Britvu nemožno používať na iné účely z dôvodu veľmi krehkého ostrie, ktoré sa ľahko vyštiepi. Britvy bývajú prakticky takmer vždy (s výnimkou japonských) vyrobené ako sklapovacie resp. zaklapávacia, opäť z dôvodu prevencie ostria proti poškodeniu a ochrany užívateľa pred porezaním v čase, keď britva nie je používaná.

 

TECHNIKA HOLENIA BRITVOU

Britva je priamym predchodcom žiletiek. Vlastná technika holenia fúzov je tu veľmi podobná technike holenia žiletkou. Pri holení fúzov je tvár holeného muža pokrytá hustou penou z holiaceho mydla čo krému za účelom vhodnej modifikácie fyzikálnych vlastností fúzov ( zmäkčenie a zvlhčenie). Holič britvou opatrne šmýka približne od uhlom 20 až 30 stupňov po napnutej koži a odrezáva pomocou jej ostrého britu fúzy, ktoré z britvy priebežne oplachuje spoločne s penou. Táto práca vyžaduje prax a zručnosť, aby nedošlo k poraneniu pokožky holeného muža. Holičskí učni sa učili holiť britvou tak, že z povrchu nafúknutých balónikov stierajú čepeľou britvy mydlovú penu, čo si vyžaduje potrebný cit v ruke. V prípade drobného porezania sa na ranku aplikuje kamenec, ktorého silné sťahovacie účinky zastavujú krvácanie.

Z histórie: V časoch, keď prevládala fyzická práca, mali pracovníci niektorých profesií také unavené a zhrubnuté ruky (napr. kamenári, kováči), že sa nemohli britvou ani sami oholiť. Preto ich buď holila manželka, alebo museli chodiť k holičovi. To sa týkalo aj starcov, ktorí trpeli trasom rúk.

 

ZOPÁR PRÍKLADOV Z NAŠEJ PONUKY

Böker 14er Carbon

Böker Celebrated Curly Birch

Böker Butterfly Gunmetal

Böker Damascus Horn

Böker Barbarette Black and Red

 

 

Britva je jedinečný nástroj, ktorý tvaroval históriu a strniská mužov celé doby. V našej modernej dobe je britva romantickým návratom do minulosti Aj keď pri niektorých úkonoch je naozaj nenahraditeľná. Pre všetky jemné a ostré detaily, ako aj úplne hladké vyholenie ťažko nájdete vhodnejší nástroj.